90’ların En Çok Satan Türkçe Pop Albümleri

90’lar Türkiye’de bir çok alanda olduğu gibi müzik piyasasında da yenlikleri beraberinde getirdi. Türk Pop müziğinin en renkli yıllarıydı diyebiliriz. O dönemde yaşayan nesil bu anlamda oldukça şanslı. Gelin bizler de 90’ların en sevilen albümleri ve şarkılarına şöyle bir göz atalım.

 • Hakan Peker - Camdan Cama (1990)

  Hakan Peker - Camdan Cama (1990)

  1990 Yılıyla başlayalım. Doksanlara adım attığımız bu yılda, Seyyal taner’in dansçısı olarak tanıdığımız Hakan Peker üne kavuşan isimlerdendi. 1990 Yılında yayınladığı "Camdan Cama" isimli albümüyle büyük başarı yakaladı. Albümleriyle büyük başarı yakalayan Hakan Peker daha sonra kendi prodüksiyon şirketini kurarak hem kendi albümlerini hem de müziğe yeni başlayan bazı yeni sanatçıların albümlerini çıkarmaya başladı.

 • Sezen Aksu - Gülümse (1991)

  Sezen Aksu - Gülümse (1991)

  1991Yılına geldiğimizde, Türkiye’nin minik serçesi öyle bir albüm yaptı ki hala o şarkılar dilimizden düşmüyor diyebiliriz. Gülümse Sezen Aksu’nun müzik kariyerindeki onun stüdyo albümü. Albüm çıktıktan 13 gün sonra “hadi bakalım” şarkısı yayınlandı. Şarkı yayınlanır yayınlanmaz albümün satışları bir anda patladı. Klip televizyonlarda sıkça gösterildi. Bu albüm Türk Pop Müziği'nin patlama yaratmasına neden olmuştur. Albüme adını veren şarkı Kemal Burkay'ın şiiri olan "Gülümse" olmuştur. Albüme adını veren şarkı haricinde, dört slow şarkı yer almaktadır. Bu şarkılar içinden "Vazgeçtim" ve "Her Şeyi Yak" en çok ses getirenleri olmuştur. 2.5 Milyon satarak rekorlar kıran albüm, Onno Tunç prodüktörlüğünde hazırlanmıştı.

 • Yonca Evcimik - Abone (1991)

  Yonca Evcimik - Abone (1991)

  Yine aynı yıl Yonca Evcimik’i tanıdık. Sanatçının 1991 yılında yayınladığı albümle aynı adı taşıyan “Abone” şarkısı dillere dolanmıştı bir kere... O dönemde yayınlanan klipteki dans figürleri herkes tarafından benimsenmiş ve istemsizce yapılır hale gelmişti. Satış rakamı 2.800.000 kadar ulaşan albüm, Türkiye'nin en çok satan albümlerinden biri olmayı başarmıştır.

 • Barış Manço - Mega Manço (1992)

  Barış Manço - Mega Manço (1992)

  Doksanlar deyince tabii ki Türk müziğinin efsanesi Barış Manço’dan bahsetmezsek olmaz. O yıllarda TV programına başlayan Barış Manço, 92 yılında “Mega Manço” adını verdiği albümünü yayınladı. Garo Mafyan aranjörlüğünde hayat bulan albüm "Süleyman" ve "Ayı" hitlerini içinde bulundurmaktadır.

 • Levent Yüksel - Med Cezir (1993)

  Levent Yüksel - Med Cezir (1993)

  Med Cezir deyince herkes bir uzaklara dalar. Tabii ki bunun sebebi bir doğa olayını hatırlamamız değildir. 1993 Yılında tozu dumana katmış bir şarkıyı hatırlarız. Levent Yüksel’in çıkış yaptığı albüm olan “Med Cezir”, döneminde en çok satan albümlerden biri olmuş hatta Türkiye’nin en iyi 100 albümü listesinde dördüncü sırada yer almıştır. Albümdeki şarkılar ağırlıklı olarak Sezen Aksu imzası taşımaktadır. “Kadınım”, “Yeter ki Onursuz Olmasın Aşk” ve “Med Cezir” o yılların en çok dinlenen şarkıları arasında yerini almıştır.

 • Çelik - Ateşteyim (1993)

  Çelik - Ateşteyim (1993)

  İzel - Çelik - Ercan rüzgarının ardından Çelik, “Ateşteyim” adını verdiği ilk solo albümünü 1993 yılında dinleyicisiyle buluşturdu. O dönemin tarzına yakışan şarkıları bir arada bulunduran albüm çok sevildi. “Güle Güle” ve “Meyhaneci” albümün en çok dinlenen şarkıları arasında yerini aldı.

 • Aşkın Nur Yengi - Kara Çiçeğim (1994)

  Aşkın Nur Yengi - Kara Çiçeğim (1994)

  Müzik piyasasının oldukça renkli olduğu bu günlerde, bir Aşkın Nur Yengi rüzgarı da esmişti. Kara Çiçeğim albümünü 1994 yılında yayınlayan Aşkın Nur Yengi, besteci kimliğini de bu albümde ön plana çıkarmıştır. Albümün öne çıkan şarkıları arasında “Ay İnanmıyorum”, "Geceler Düşman", "Hiç Ummazdım", "Deli Gönlüm" gibi hitler yer alıyordu.

 • Sertab Erener - Lal (1994)

  Sertab Erener - Lal (1994)

  1994 Yılına damga vuran bir diğer albüm de Sertab Erener’den gelmişti… Her şarkısı güzel olan albümler listesi yapsaydık eğer, mutlaka bu albümü de en üstlerde yazıyor olurduk. “Hişt Hişt Sakin Ol” gibi dönemin tabiriyle “hoppidi“ bir şarkıyla çıkış yapan “Lal” albümü, içinde “Yalnızlık Senfonisi” ve “Sevdam Ağlıyor” gibi harikulade eserleri de barındırıyordu.

 • Kenan Doğulu - Sımsıkı Sıkı Sıkı (1994)

  Kenan Doğulu - Sımsıkı Sıkı Sıkı (1994)

  Türk Pop’unun sevilen isimlerinden Kenan Doğulu da 94 yılında “Sımsıkı Sıkı sıkı” albümünü yayınladı. Albümün slow'larından , “Kurşun Adres Sormaz Ki” bir anda listelerin ilk sıralarında yer almaya başladı. Albüm çok başarılı oldu ve iyi bir satış başarısı gösterdi.

 • Harun Kolçak - Yanımda Kal (1995)

  Harun Kolçak - Yanımda Kal (1995)

  Doksanların en çok dinlenen isimlerinden biri de şüphesiz Harun Kolçak’tı. Sanatçının kariyerindeki üçüncü stüdyo albümü olan “Yanımda Kal“ 1995 yılında yayınlanmıştı ve o yıla damga vurdu dersek hiç de yanlış olmaz. Albümün öne çıkan şarkıları: “Vermem Seni", "Yanımda Kal", "Dualarım Yoluna" olmuştur.

 • Tarkan - A Acayipsin (1997)

  Tarkan - A Acayipsin (1997)

  Megastar kimliğini 90’larda yaptığı o güzel şarkılara borçlu olan Tarkan’da şimdi de sıra… 1997 Yılında çıkardığı albümle ortalığı kasıp kavuran Tarkan, 2.6 milyon satış rakamına ulaşarak yapımcıların da yüzünü güldürmüştü. Sezen Aksu imzalı olan “Şıkıdım” ve dans alemine yeni bir soluk getiren “Kır Zincirlerini” albümün lokomotif şarkılarıydı.

 • Kayahan - Emrin Olur (1997)

  Kayahan - Emrin Olur (1997)

  Pop müziğin parlayan yıllarında tabii ki bir Kayahan albümü de vardı. Büyük usta 1997 yılında “Emrin Olur” adını verdiği albümünü yayınladı. Bu albümde yer alan "Şampiyon" şarkısı aynı yıl Kayahan'ın tuttuğu takım olan Galatasaray'ın şampiyonluğu için yeniden yorumlandı ve "Cimbom Şampiyon" adıyla single olarak yayınlandı.

Doksanlı yıllarda yıldızı parlayan isimler ve milyonlara ulaşan şarkıların sayısı oldukça fazla. Biz sizler için bir bölümünü derledik. İçeriğimizi beğendiyseniz bizi takip etmeyi ve paylaşmayı unutmayın.

Hazırlayan: Kübra Kaçmaz


15 thoughts on “90’ların En Çok Satan Türkçe Pop Albümleri

 1. Hepsi birbirinden güzel ve kaliteli, aldık dinledik dinlemeye devam ediyoruz 🙂

 2. Her şarkı başka bir hatıra başka bir anı hayatımın en mutlu en güzel yıllarını hatırlatıyor bana dinlerken bazen hüzünlendiryor bazen mutlu ediyor eski günleri yâd ettiriyor bana keşke eski günlerdeki gibi olsaydı hayat.

 3. Hepsinin albümlerinden beğendiğim parçaları mp3 olarak arabada dinliyorum, Efsane sanatçılar

 4. Hepsini ayrı ayrı dinlerken hep hey gidi günler hey diyen bir benmiyim acaba 😁

 5. Bütün Bu Güzel Albümlerdeki Şarkıları Dinleyebildiğimiz Müthiş Bir Radyo Kanalısınız, Çok Teşekkürler..

 6. hepsi efsane gerçekten ya. aa bu güzeldi diyorum , altındakini görunce bu daha guzeldi ..
  hepsinin kaseti hala duruyor evimde

 7. Gökhan Kırdar Hayranlarına : 1993’teki ilk film müziği çalışması olan “Gece, Melek ve Bizim Çocuklar”, Kırdar’ın ikinci albümü “Tutunamadım” da yer aldı. 1994’te ilk albümü “Serseri Mayın”ı çıkardı. Albümdeki “Yerine Sevemem” adlı parça büyük beğeni topladı.

 8. Eskiler mi çok iyiydi yoksa eskiden mi çok iyiydi bilmiyorum ama eski günleri cok özlüyor insan 90 larda çocuk olmak :))

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir